Logo
volejte po-pá od 7 do 14 h
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  • Kategorie blogu
  • Štítky blogu
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Druhy šicích strojů aneb který co umí
09.05.2022

Druhy šicích strojů aneb který co umí

Klasický šicí stroj (rovnosteh)

Jde o nejuniverzálnější šicí stroj a tvoří základ strojové výbavy. Pokud začínáte, je toto ten první stroj, který si pořídíte.

Umí šít hlavně rovně, ale v dnešní době většina z klasických šicích strojů nabízí celou řadu dalších doplňkových stehů – cikcak, overlockový steh, všemožné pružné a ozdobné stehy apod. Některé umí i vyšít knoflíkovou dírku či přišít knoflík.

Cenově se na trhu pohybují od levných za několik tisícovek až po drahé v řádech desítek tisíc korun. Samozřejmě platí, že čím dražší, tím více nabízí funkcí, vychytávek a vybavení. Na občasné domácí šití si ale bez problémů vystačíte i s levnější variantou.

Overlock

Overlock v češtině označujeme jako obnitkovací stroj a jde o šicí stroj, který umí pouze jediný steh – v jednom kroku látku sešije, začistí a ořeže. Steh navíc zůstává pružný a látka se nepáře. Je to ten typ stehu, který uvidíte na mikině nebo tričku z rubové strany.

Na overlocku sešíváte vždy pouze rubové strany dílů a rozhodně Vám nenahradí klasický šicí stroj s rovnostehem. Většinou si jej tedy budete pořizovat jako druhý doplňkový stroj v případě, že často šijete z pružných látek – z úpletů, teplákovin, pletenin, svetrovin apod.

Coverlock

Coverlock je další šicí stroj, který umí pouze jeden steh – prošije a začistí lem látky. Steh je pružný a látka se nepáře. Koukněte na rukáv svého trička, lem je prošitý právě tímto stehem. Opět jej využijete hlavně při šití pružných materiálů. Coverlock neořezává látku, takže je potřeba buď přesně stříhat i šít nebo přebytky látky po došití odstřihnout.

Obecně šití na coverlocku vyžaduje cvik a notnou dávku trpělivosti a obvykle to nějakou chvíli trvá, než se s novým coverlockem sžijete. Stroj je většinou potřeba při každé změně materiálu či množství vrstev přenastavovat, aby šil jak má.

V domácích podmínkách se dá tento steh nahradit na klasickém šicím stroji pomocí dvojjehly, akorát nedosáhnete profesionálního vzhledu.

Dětský šicí stroj

Dětský šicí stroj je zmenšenina klasického šicího stroje. Šije pomalu, bývá vybaven chrániči prstů a je vhodný i pro malé děti. V domácnosti jej krom toho využijete i na drobné práce a opravy.

Průmyslový šicí stroj

Většinou se jedná o jednoúčelový šicí stroj, který je určený pro šití jedné jediné operace v průmyslových dílnách a velkosériových výrobách. Na rozdíl od domácích šicích strojů na něm nenajdete nic plastového. Všechny části jsou celokovové, s vysokou životností a výdrží i pro celodenní šití.

Jsou to robustní, silné stroje, které prošijí i opravdu silné materiály či více vrstev a to rychlostí a kvalitou, kterou na domácím šicím stroji prostě nedosáhnete.

Tyto stroje bývají součástí celé stolové konstrukce a ovládají se nožními pedály. Počítat tedy musíte s tím, že stroj je vlastně samostatný kus nábytku a potřebujete na něj dostatečný prostor a stálé místo.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Dotazy

Máte-li cokoli, co s námi potřebujete řešit, pište na náš e-mail objednavky@mojelatky.cz.

Čekáte-li rychlou odpověď, volejte.

Dotazy na sociálních sítích a ostatních komunikátorech nemusí být zodpovězeny.

Děkujeme ♥

Kamenná prodejna

Vrchní 8
747 05 Opava

Otevřeno:
út 14 - 18 hod.
čt 14 - 18 hod.

V prodejně je možné platit kartou.

 

Jsme tu pro Vás
volejte po-pá od 7 do 14 h
2011 - 2023 Mojelátky.cz - Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz